عرفان حلقه
7437 بازدید
موضوع: ادیان و مذاهب

محمد علی طاهری، رئیس عرفان حلقه

 

محمدعلی طاهری، از پدر و مادری مسلمان، دارای همسر و دو فرزند، ساكن تهران است. وی، سرکرده فرقه انحرافی عرفان کیهانی (عرفان حلقه) در ایران است که 14 اردیبهشت ماه سال 90 بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب به‌اتهام توهین به مقدسات، مداخله غیرقانونی در امور پزشکی، ارتکاب فعل حرام و لمس نامحرم، استفاده غیرمجاز از عناوین علمی (دکتر و مهندس)، ضاله بودن کتب و آثار، به 5 سال حبس، پرداخت 900 میلیون تومان جزای نقدی و 74 ضربه شلاق محکوم شد

 

طاهری، که با سفر به كشور های خارجی سعی در ادامه تحصیل داشت. ابتدا به ژاپن عزیمت كرد (این سفر حائز اهمیت است، زیرا ژاپن از كشورهای مطرح در رواج شبه عرفان های شرقی است)؛ اما به گفته خودش، به علت مشكل بودن فراگیری این زبان و بالابودن مخارج، پس از حدود یك سال مجدداً به كشور بازگشت.

سپس، به همراه خواهر و شوهرخواهرش به تركیه رفت تا در دانشگاه آنجا به تحصیل بپردازد. در سفر تركیه ایشان، ابهاماتی وجود دارد. اینكه ادعا می كند در دانشگاه ارتادو تحصیل كرده، ولی دانشگاهی به این نام در تركیه یافت نشده است. البته دانشگاهی به نام ارتادوغو به معنی خاورمیانه وجود دارد. ولی نام وی در آن دانشگاه ثبت نشده و در ضمن ایشان هیچ مدركی دالّ بر تحصیل در آن دانشگاه ارائه نكرده است1

از طاهری، کتب، و مقالات عمومی و تخصصی قابل توجه ای در مطبوعات و برخی نشریات، در موضوعاتی چون: نماز، عاشورا، رمضان وروزه داری، مهدویت و ... ، چاپ و منتشر شده است.

 

هرچند برخی از کارشناسان دینی و منتقد عرفان حلقه 2 اعلام کردند که: "طاهری، در ابتدا به واسطه اندیشه‌اش، بازداشت نشده است، هرچند جا داشت که به واسطه اندیشه و اعتقاد انحرافیش نیز بازخواست شود، بلکه به واسطه شاکیان خصوصی آسیب دیده و دخالت در امور پزشکی و آسیب رساندن به افراد، در بازداشت است." اما یافته ها حاکی از این است که پرونده افساد فی الارض بودن طاهری، همچنان مفتوح می باشد. و اخیرا وکیل وی، علیزاده طباطبایی، حکم اعدام طاهری سرکرده عرفان حلقه را رسانه ای کرد.

 

البته هر چند وکیل وی، تلاش کرد به نقل از طاهری، عنوان کند که: "وی صراحتا عنوان کرده، منکر هیچ یک از ضروریات دین نیست و خودش هم قبول دارد که بعضا برداشت‌هایی داشته که اشتباه بوده است و امیدواریم بتوانیم در دادگاه وی را تبرئه کنیم و دادگاه به همان 5 سال حبس قناعت کند." اما این تلاش ها، تاکنون فایده ای نداشته و سرانجام حکم اعدام وی، صادر شده است. همچنین علاوه بر رای دستگاه قضاء، سه تن از مراجع تقلید طی استفتائاتی که از سوی دستگاه قضا صورت گرفته است، نیز حکم ارتداد طاهری را صادر کردند.3

 

برخی از کارشناسان دینی و منتقد عرفان های کاذب، معتقدند، آگاهی‌ها و نوشته های طاهری را می‌توان در فرقه‌های گنوسیزم، تصوف، کابالایست، مسیحیت و یهودیت، پیدا کردو البته نباید فراموش کرد که فهم درست این فرقه هرمی، در کنار بررسی شخصیت طاهری، باید در اشخاص و همکاران وی، چون: ویدا پیرزاده، خانم بهارزاده، مهدیه کسایی زاده، پدرام سعیدی، شهناز نیرومنش و ...، نیز، جستجو کرد.

معرفی و آشنایی با عرفان حلقه

 

وقتی در اواسط دهه هفتاد شمسی، شخصی ناشناس، مدعی فرادرمانی شد، کمتر کسی به او توجهی نشان داد. همین موجب شد تا وی کمی بعدتر، مدعی راه اندازی گونه ای از عرفان شود که این روزها با نام "حلقه" یا کیهانی، می شناسیم.موسس این فرقه شخصی بنام"محمدعلي طاهري" است که بهره ای از اطلاعات دینی نداشته و با کمک چند خانم، که برخی از آنها مطالعات عرفانی و قرآنی داشته اند، توانست این فرقه را گسترش دهد.4

 

فعالیت اصلی این فرقه کاذب در قالب دوره‌های آموزشی و برگزاری جلسات جن‌گیری از سال ۱۳۷۰ توسعه یافت، در این جلسات به افراد این گونه القا می‏‌شد که علت بیماری آن‌ها، رسوخ موجودات غیرارگانیک (اجنه یا ارواح سرگردان) است و طاهری و مسترها که قدرت تفویض و اجازه از وی، را دارند، می‏‌تواند با خارج کردن این موجودات، سلامتی را به افراد برگرداند، نام این روش را سایمنتولوژی، گذاشتند و ادعا کردند که جوایز و مدارک بین المللی به این روش تعلق گرفته است.

 

در عرفان حلقه، مسترها (مربیان)، حلقه اتصال به طاهری و خود ایشان نیز حلقه اتصال به شعور کیهانی استوجود محمدعلی طاهري به عنوان سر سلسله این گروه هرمی، همان وجود مرشد در تصوف است و دقیقاً با همان قدرت به طوری که حتی گرفتن لایه دفاعی از شبکه شعور کیهانی (خدا) با اجازه او، انجام می گیرد و فردی که این لایه را تحویل می گیرد، سوگندنامه ای را به سر سلسله می دهد تا او لایه دفاعی و شفابخش را به فرد مرید و بعدی، تفویض کند. از سوی دیگرهرگونه تعّدی از دستورات سرسلسله و مرشد این گروه انحرافی، موجب فعالیت هورمونهای دورن ریز و هجوم و آزار و اذیت اجنه و موجودات غیرارگانیک، به او، می شود که نتیجتاً، فرد نافرمان را تهدید به مرگ و نقض عضو می کنند.

 

اصول و مبانی عرفان حلقه کیهانی

 

* عدم لزوم اعتقاد به ادیان الهی

از اصول کلیدی و بنیادین این عرفان، این است که: انسانها، می توانند و باید مستقیم، با خدا ارتباط برقرار کنند و در این ارتباط، نیازی به حضور انبیاء و پیامبران، احساس نمیشود. یکی از اصول عرفان حلقه، جواز عدم اعتقاد به هیچ دین و مکتبی است، یعنی فرد صرف نظر از هرگونه اعتقاد دینی، می تواند از شبکه شعور الهی استفاده کنداین اصل که بارها در کتاب "انسان از منظر دیگر" نوشته رئیس فرقه عرفان کیهانی آورده شده است برای جذب جوانان و افراد دین گریز، است؛ به عبارت روشن تر این راه میانبری است که فرد حتی بدون انجام واجبات دینی، به وصال خدای می رساند و او را از لطف خدا سرشار می کند امّا این خدای عرفان کیهانی نه آن خدای است که ما می پرستیم، بلکه خدایی است که نه محرم و نامحرم دارد، نه ایمان به امام و پیامبر و نه دین و مذهب.

 

توضیح بیشتر اینکه: عرفان حلقه از خلال مباحث فيزيک جديد، شعور کيهاني را تعريف مي کند و مي گويد عرفان يعني اتصال با حلقه های شعور کيهانی. اين اتصال در يک لحظه بر قرار می شود و براي اين اتصال هيچ شرطی، لازم نيست چون شعور کيهانی، رحمت عام الهی است و همه افراد می توانند از آن برخوردار شوند. نه ايمان، نه پاکي و ناپاکي و نه گناهکاري و بي گناهي، هيچ کدام، دخلي به اين اتصال ندارد. تنها بايد از مرکزيت عرفان حلقه، این اتصال دريافت شود و يک لحظه تسليم. چون اعتقادات در اين جا مهم نيست. تسليم يعني شاهد بودن. ببينید چه اتفاقي مي افتد و هر چه شد بپذيرید. در اين حالت يک فرد اتصال دهنده با يک فرد اتصال گيرنده در وحدت قرار مي گيرند و شعور کيهاني، سومين عضو است. و خدا نیز عضو چهارم است.

* مبارزه با آموزه های اسلامی

طاهری به صورت عمد، اول قرآن را زیر سؤال می‌برد و اعتقاد دارد، قرآن ناقص است و نوشته پیامبر است5در حالیکه این عرفان حلقه است که در موارد متعددی با آیات قرآن، تناقض دارد6  مرحله بعدی، مقامات امامان معصوم و زیارت قبور ائمه، نهی میشود. وی، زیارت ائمه را، شرك می‌داند. زیارت قبور را كثرت‌گرایی می‌داند. طاهری، گاهی اعتقاد به منجی و و مهدویت را به تمسخر میگیرد.7

 

توسل، شفاعت و زیارت ائمه معصومین در عرفان کیهانی، به چالش کشیده می‌شود. عرفان حلقه، زیارت ائمه معصومین(ع)، زیارت کسانی می‌داند که مرده‌اند و توانایی دیگری ندارند، همچنین، این نوع از عرفان انحرافی، قرآن را نیز دارای تناقض می‌داند، رئیس عرفان حلقه، منکر عصمت ائمه شده و تنها آنها را انسان‌های خوبی می‌داند، در حالی که با مراجعه به قرآن، و توجه به آیه 33 سوره احزاب : «إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْهِبَ عَنکُمُ الرِّجْسَ أَهْلَ الْبَیْتِ وَیُطَهِّرَکُمْ تَطْهِیرًا»، خداوند هر گونه آلودگی و رجسی که شما تصور کنید، از اهل‌بیت دور کرده است. حتی هر گونه خطا، اشتباه و فراموشی را از آنها برداشته است، به کذب بودن این گونه سخنان، پی خواهیم برد.

 

درمجموع، در عرفان حلقه، با انبوهی از تفسیر به رای ها و ادعاهای عجیب در باب "مفاهیم اسلامی و گزاره های قرآنی"، مواجه هستیم که انسان به شگفت واداشته میشود.

 

شفای بیماران از طریق اجنه و برون ریزی

 

فرادرمانی از زیر مجموعه های عرفان کیهانی و حلقه، است که ادعا دارد با آموزه های عرفانی خاص خود می تواند بیماران جسمی و روحی را مداوا کند. در این شاخه درمانی، بیمار توسط فرادرمانگر به شبکه شعور کیهانی (شبه آگاهی و هوشمندی حاکم بر جهان هستی ، روح القدس ، ... ) متصل شده و ضمن ارایه اطلاعاتی از نحوه اتصال خود از طریق دیدن رنگها، نورها، احساس حرکت و فعالیت نوعی انرژی در درون بدن و همچنین از طریق گرم شدن، سرد شدن و... ، اعضای معیوب و تنش‌دار بدن او مشخص شده و با حذف علایم، روند درمان آغاز می شود.

 

طاهری در کتاب "موجودات غیر ارگانیک"، تقسیم بندی را انجام می دهد؛ نام موجوداتی را غیر ارگانیک می گذارد و نوع A و B مشخص می ‌کند؛ که نوع A همان اجنه هستند و نوع B کالبدهای ذهنی یا ارواح گذشتگان، و مدعی است که اجنه یا ارواح گذشتگان، در وجود افراد، رسوخ می کنند و منشا اختلالات ذهنی، روانی و حتی جسمی در افراد می شوند و هنر طاهری و مسترهای عرفان حلقه، این است که این موجودات غیرارگانیک را از بدن افراد خارج می کنند و در اصطلاح برون ریزی می کنند.

 

ادعای درمان و شفادهی مهمترین جذابیت دروغین این عرفان نوظهور است که برخی از افراد جامعه، فریب این ادعا را خورده و جذب این گروه می‌شوند. هرچند این عرفان نیز همانند سایر مکاتب دست ساز بشری، از طریق فرادرمانی و کمک گرفتن از اجنه، سعی در برطرف کردن بیماری، دارند؛ لکن صرف انجام کارهای خارق‌العاده و درمان برخی از بیماری ها، دلیلی برای حقانیت مکتب شان آن‌ها نیست. چرا که در هر مکتبی اعم از مکاتب هندی و مرتاضان تا عرفان های شرقی و وارداتی از دنیای غرب، نوعا درمان، به عنوان جاذبه ای برای تبلیغ و ترویج مکتب دست ساز خویش، استفاده می کنند.

 

در عرفان حلقه، اتصال به شبكه كیهانی، علت شفادهی عنوان شده، درحالیکه همانطور که ذکر شد، اتفاقاتی را كه پس از اتصال برای درمان می افتد، نمی توان شفای الهی، دانست؛ زیرا این دست درمان ها، ماندگار نبوده و در بسیاری از موارد یا بیماری ها، باز می گردند و یا تبدیل به بیماری های دیگر، می شوندزیرا تنها علائم بیماری، حذف شده است. در عرفان حلقه، غالباً کسی که درمان، می یابد، دچار مرض دیگری می شود یعنی این درد تسکین پیدا می‌کند و از جای دیگری بیرون می زند. به عبارت دیگر، فرادرمانی در عرفان حلقه، علائم بیماری را حذف می کند و نه خود بیماری را8 علاوه بر اینکه، انجام برخی فرایندها بر روی بیماران، دلیل بر الهی بودن آن مکتب و حق بودن آن آئین، نیست. چراکه در مكاتب غیرالهی مثل مکتب هندی و عرفان های شرقی، نیز این گونه درمان ها، انجام می گیرد و جای تازگی ندارد

برخی از آسیب دیدگان عرفان حلقه، ابراز می‌دارند که در نتیجه اتصال، دچار شک‌های شدید و اتفاقات ناگوار در زندگی می‌شوند، 9و10 وقتی به مسترها (مربیان عرفان حلقه)، اعتراض می‌کنند، آنان ابراز می‌دارند. این اتفاقات برون‌ریزی موجودات غیر ارگانیک (جن‌ها) و کالبدهای ذهنی (ارواح خبیث درگذشتگان) که هر دو در درون افراد از کودکی، لانه کرده‌اند، هست، سؤال اینجا این است که، بر اساس کدام دلیل عقلی، عرفان حلقه، همه انسان‌ها را بیمار می‌داند، مگر آنکه خلاف آن ثابت شود ؟! زیرا، ادیان الهی همه انسان‌ها را به دید سلامت نگاه می کنند،پس  بر اساس کدام دلیل عقلی، این موجودات (جنیان) از بدو تولد در درون افراد لانه می‌گزینند؟ آیا واقعا این اتصال، برون‌ریزی است یا راهی برای ورود این موجودات و نیرو های شیطانی؟

 

 [1]  مهر، شماره 2157663، در تاریخ 92/07/28

[2]  فارس، شماره 13920611000360، در تاریخ 92/06/12

[3]  مهر، شماره 2157663، در تاریخ 92/07/28

[4] مشرق، شماره 61346، در تاریخ 90/05/23

[5]  نسیم، شماره 1008101، در تاریخ 94/03/31

[6] جام جم، شماره 100874711080، در تاریخ 89/02/02

[7] دانا، شماره 318360، در تاریخ 94/02/27

[8] نسیم، شماره 993354، در تاریخ 94/01/23

[9] نسیم، شماره 963671، در تاریخ 93/10/08

[10]  نسیم، شماره 949655، در تاریخ 93/08/27